Rośliny w pomieszczeniach bez okien

Każdy uwielbia w swoim domu lub mieszkaniu piękne, zielone rośliny, które poprawiają jakość powietrza i pełnią funkcję dekoracyjną. Kwiaty pasują do każdego rodzaju wnętrz, bez względu na to, czy jest ono w stylu nowoczesnym, czy rustykalnym. Problem pojawia się, kiedy chcemy umieścić daną roślinę w miejscu bez dostępu do naturalnego oświetlenia.

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że żadna roślina nie przetrwa bez dostępu do światła. W przypadku braku okien w danym pomieszczeniu należy się do tego dostosować poprzez zamienianie miejsca rośliny co kilka tygodni na miejsce z dostępem do światła bądź zastosowanie światła sztucznego, które powinno być włączone przez około 10 godzin na dobę, co wiąże się z dużym zużyciem energii elektrycznej.

Dlatego w tego typu miejscach powinno się umieszczać roślin, które bardzo dobrze czują się w półcieniu i cieniu, by zminimalizować wymogi oświetlenia. Jedną z najlepiej adaptujących się roślin w pomieszczeniach bez okien jest paproć, która dodatkowo lubi wilgoć i ciepłe powietrze, występujące w łazienkach. Innymi roślinami, które warto rozważyć przy dekoracji ciemnych pomieszczeń są: bluszcz, trzykrotka, azalia, czy skrzydłokwiat. Pomimo ich zalet, należy pamiętać o tym, by zapewnić im odpowiednią dawkę światła, gdyż bez tego nie przetrwają długo. Wystarczy zastosować się do zaleceń i wtedy można cieszyć oko piękną zieloną rośliną podczas kąpieli.

shesha