Jak zaprojektować własny ogród?

Planując samodzielne projektowanie swojego ogrodu, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, mających wpływ na cały proces projektowania. Podstawową rzeczą, na której trzeba się skupić, jest odpowiedź na pytanie: do czego będzie służył nam ogród?

Przeznaczenie ogrodu

Przestrzeń wokół domu może pełnić tylko i wyłącznie funkcję reprezentacyjną – czyli soczyście zielony, przystrzyżony trawnik, piękne krzewy i kwiaty oraz własnoręcznie zasadzone drzewa. Drugą opcją jest funkcja rekreacyjna – ogród może posłużyć za boisko do minigolfa, gry w piłkę nożną czy siatkówkę. Zieleń za naszym oknem równie dobrze może być wykorzystywana także do relaksu, opalania się czy też spędzenia leniwego popołudnia z ulubioną książką.

Samodzielnie stworzony ogród to także miejsce, gdzie możemy uprawiać własne owoce, warzywa, zioła i przyprawy. Jeszcze więcej o sadzeniu roślin oraz o ogrodach przeczytać można na stronie https://www.nelsongarden.pl/pl/, gdzie znajdują się ciekawe informacje na ten temat.

Podstawy planowania

Dla osób, które nigdy nie miały styczności z planowaniem ogrodów, ale za to dobrze radzą sobie z projektowaniem wnętrz, mamy drobną radę. Ogród można sobie wyobrazić jako zamknięte pomieszczenie, w którym rośliny są meblami. Trzeba je ustawić (zasadzić) tak, aby komponowały się z resztą „mebli” i całym „wystrojem”. Oczywiście w przypadku żywych „mebli” należy pamiętać o tym, że nie mogą być one zasadzone zbyt blisko siebie, ponieważ będą się rozrastać i ich korzenie mogą na siebie zachodzić.

Po zasadzeniu wszystkich drzewek i krzewów może się okazać, że efekt nie jest zadowalający. Nie należy się tym przejmować, ponieważ rosnące rośliny będą zajmować coraz więcej miejsca i powoli się rozrastać. Wtedy wszelkie luki w planowanej przez nas przestrzeni zostaną zapełnione.

shesha