Ogród przyjazny owadom

Każdy, kto posiada ogród, uwielbia moment, kiedy może się po prostu zrelaksować i wyciszyć, obserwując swoje dzieło w postaci idealnie zaplanowanego ogrodu lub balkonu w mieszkaniu. Jednak kiedy w ogrodzie można dodatkowo zaobserwować krzątające się pszczoły i inne owady, efekt jest o niebo lepszy. Nie ma nic lepszego od pięknego, zielonego ogrodu, który tętni życiem.

Dlatego warto pamiętać także o mieszkańcach zielonego zakątka, którzy bardzo często współgrają z roślinami i pomagają nam, użyźniając glebę, a także zapylając rośliny. Aby zapewnić równowagę ekologiczną, każdy powinien ułatwić życie naszych małych pomagierów. Naukowcy twierdzą, że bez owadów zapylających 80% roślin nie przetrwa. Taki scenariusz byłby katastrofalny w skutkach zarówno dla owadów, jak i dla rolnictwa i całego przemysłu żywienia.

Ekolodzy od lat biją na alarm, że jeśli nic się nie zmieni, to niebawem na świecie nie będzie już pszczół, które są nazywane najważniejszymi owadami zapylającymi. Dlatego naukowcy wymyślają coraz więcej metod, dzięki którym można pomóc przeżyć tym niezwykle pożytecznym owadom.

Rośliny miododajne

Podstawową rzeczą, o której powinien pomyśleć każdy ogrodnik, jest posadzenie odpowiedniej liczby roślin miododajnych, do których będą przylatywać zarówno osobniki prowadzące samotny tryb życia, jak i te, które żyją dla kolonii.

W celu zwabienia pszczół do ogrodu należy wyposażyć go w takie rośliny jak:

• malina,

• krwawnica,

• szałwia,

• aronia,

• wiciokrzew.

Wiele z roślin uważanych za chwasty ma bardzo dobre walory, jeśli chodzi o miododajność. Mniszek lekarski zwany potocznie majówką, a także koniczyna, są uważane za niepotrzebne przez większość ogrodników, a dobrze zagospodarowane mogą stanowić ciekawy zakątek z łąką w ogrodzie. Dzięki takiemu zabiegowi można zapewnić sobie dodatkowe źródło bardzo przydatnego roślinom azotu. Kiedy koniczyna już przekwitnie, należy ją skosić i rozrzucić w miejscach z innymi kwiatami, a z pewnością będą jeszcze piękniejsze. Okazuje się, że przy odpowiednim rozplanowaniu ogrodu, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty estetyczne i funkcjonalne, lecz także ekologiczne.

Hotele dla owadów

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie ogrodu w hotele dla owadów. Budki składające się z dziesiątków otworów, w których mogą odpoczywać „brzęczący przyjaciele”, stanowią bardzo ciekawy element ozdobny ogrodu. Hotel można zrobić samemu według wielu poradników w sieci, które dokładnie opisują, z czego i jak powinno się go wykonać. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, to może skorzystać z gotowych domków, zbudowanych przez specjalistów. Kluczową rolę odgrywa tutaj umiejscowienie hotelu na działce, aby owady w ogóle zechciały zadomowić się w takiej budowli. W jego okolicy muszą występować rośliny miododajne. Powinien być także umieszczony w lekko zacienionym miejscu, w którym nie występuje wilgoć. Po spełnieniu tych warunków wystarczy tylko czekać, aż domek zwabi do siebie małych mieszkańców.

shesha