Idealny trawnik

Idealny trawnik jak na polu golfowym przed własnym domem? Większość ludzi sądzi, że jest to niemożliwe lub wymaga odpowiedniego klimatu, a nawet zarówno bardzo dużych nakładów pieniędzy, jak i czasu. Nic bardziej mylnego. XXI wiek przyniósł technologię i wiedzę, które są dostępne dla przeciętnego przydomowego ogrodnika. Dzięki kilku prostym zabiegom powtarzanym przynajmniej raz w roku można sprawić, że trawnik będzie wyglądał jak na polu golfowym Augusta National Golf Club.

Żaden z zabiegów nie wymaga specjalistycznych umiejętności, tylko chęci i trochę czasu, gdyż w zależności od tego, jak bardzo nasz trawnik odbiega od upragnionego ideału, będzie wymagał więcej czasu na przygotowanie. W kolejnych sezonach przygotowanie perfekcyjnej trawy zajmie już o wiele mniej wysiłku.

Etapu przygotowywania trawnika

• Ocena stanu trawnika i dostosowanie pod tym względem kolejnych prac. Bywa, że po zimie trawa posiada ubytki, znajdują się na niej kretowiska, czy nawet choroby, jak pleśń śniegowa, która może pojawić się na zaniedbanym jesienią trawniku. W celu określenia stanu trawnika należy dokładnie przejść i wyszukać ewentualnie problematyczne miejsca.

• Grabienie trawnika. Pierwszą mechaniczną czynnością, która powinno się wykonać z trawą po zimie, jest jej dokładnie wygrabienie. W ten sposób pozbędziemy się zbędnych, obumarłych źdźbeł trawy i podniesiemy ją, by mogła się swobodniej rozwijać.

• Aeracja, czyli napowietrzenie trawnika – bardzo ważny proces, polegający na nakłuwaniu darni w celu dostarczenia dostępu do powietrza naszemu trawnikowi. Można to wykonać za pomocą specjalnego aeratora, który wygląda jak walec z kolcami, widłami lub nakładkami na buty.

• Wertykulacja, czyli nacinanie darni ostrymi nożami – proces polegający na usuwaniu z trawnika zbędnego, zbitego filcu, który jest niczym innym jak martwą darnią. Warto pamiętać o tym, że przed wykonaniem tego zabiegu, trawa powinna być skoszona i wysuszona. Do wykonania tego zabiegu można użyć małych ręcznych wertykulatorów, które są polecane w przypadku mniejszych połaci trawy, a także dużych spalinowych lub elektrycznych, które wyglądem przypominają kosiarki, w przypadku dużego areału trawy. Urządzenia silnikowe są o wiele bardziej wydajne, ponieważ nacinają darń o wiele głębiej i dokładniej, niż wersje manualne. Warto zwrócić uwagę na to, że wertykulacja wizualnie pogorszy jakość trawnika, jednak w ciągu dwóch tygodni będzie prezentował się o wiele korzystniej.

• Piaskowanie trawnika. Po przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji należy odpowiednio nawieźć trawę i obsypać piaskiem. Przyjmuje się, że jeden metr kwadratowy trawy wymaga równomiernego obsypania litrem piasku. Dzięki temu ziemia staje się bardziej przepuszczalna, umożliwiając lepsze krzewienie się trawy. Piaskowanie dodatkowo ogranicza powstawanie mchu.

• Wałowanie – proces polegający na wyprostowaniu płaszczyzny trawiastej poprzez ubijanie jej specjalnym walcem. Zabieg ten powinien być wykonywany raz w roku po zimie. Wyrównujemy w ten sposób cały trawnik, który w przeciągu zimy mógł ulec zgrubieniom i deformacjom.

• Nawożenie – proces odżywiania trawnika poprzez zapewnienie dostępu do nawozu wieloskładnikowego. Stosowanie tego rodzaju nawozu jest niezbędne, jeśli ktoś chce mieć zdrową, gęstą i intensywnie zieloną trawę.

shesha