Harmonogram prac w ogrodzie

Wielu osobom niezwiązanym z ogrodnictwem wydaje się, że ogród to praca tylko wiosną i latem, bo przecież jesienią wszystko przekwita, a zimą jest przykryte śniegiem. Nie jest to prawda. Każda pora roku ma dla nas coś w zanadrzu i w każdym miesiącu znajdzie się coś do zrobienia. W styczniu bielimy pnie drzewek owocowych, w maju dzielimy byliny, w sierpniu koniecznie musimy usunąć przekwitłe kwiaty, a w listopadzie kopczykujemy nasze róże.

Styczeń

W styczniu przede wszystkim należy zadbać o bielenie wapnem pni drzew owocowych. Robimy to po to, żeby zapobiec pękaniu młodej kory w zimie. Spacerując po ogrodzie, strząśnijmy śnieg z gałązek roślin i zastanówmy się, co chcielibyśmy zmienić lub dodać na wiosnę. To świetny moment, żeby się nad tym zastanowić.

Luty

W lutym dni są krótkie i często doskwiera siarczysty mróz. Jeśli zdarzą się dni o dodatniej temperaturze, to nie zapomnijmy podlać drzew i krzewów zimozielonych. Pod koniec miesiąca można podciąć krzewy liściaste, lecz nie te, które zakwitają wczesną wiosną. Możemy już rozsiać pierwsze warzywa na rozsady oraz do gruntu, jeśli ziemia już rozmarzła.

Marzec

W marcu nie powinniśmy już podcinać krzewów, gdyż moglibyśmy wypłoszyć ptaki budujące w nich gniazda. Pamiętajmy o czystych i ostrych narzędziach. Możemy sadzić byliny. Jeśli prognoza pogody nie przewiduje powrotu mrozów, można zdjąć okrycia z roślin.

Kwiecień

Kwiecień to przede wszystkim odpowiednie przygotowanie trawnika, opryski krzewów i drzew owocowych oraz wysiewanie kwiatów jednorocznych. Ekologiczne nawożenie również jest ważną kwestią, jeśli zależy nam na zadbanym i pięknym ogrodzie.

Maj

Nadszedł czas na odchwaszczanie rabat i sadzenie nowych kwiatów. Pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu, czy na naszych roślinach nie pojawiły się grzyby i szkodniki. Jeśli tak, to natychmiast reagujmy. Zaczynamy również coroczną przygodę z koszeniem trawnika.

Czerwiec

W czerwcu przycinamy przekwitłe krzewy i drzewa, formujemy nasze żywopłoty, nawozimy trawnik i regularnie go kosimy. Jest to świetny czas na wykopanie cebulek wiosennych kwiatów i przechowanie ich na następny sezon.

Lipiec

Lipiec „częstuje” nas mszycami, więc musimy się skupić na walce z nimi. Możemy się zająć oczkiem wodnym – założyć je lub rozbudować to,które już mamy.

Sierpień

W sierpniu trzeba pozbierać z drzew wszystkie owoce, których nie zjedliśmy. Ostatni raz nawozimy trawnik nawozem azotowym i koniecznie przycinamy żywopłoty. Dolewamy wody do naszego oczka wodnego i opryskujemy rośliny.

Wrzesień

Jesień to przepiękna pora roku i zarazem bardzo pracowita. Przygotowujemy rabaty, przesadzamy drzewa i krzewy, możemy zrobić kompostownik z roślin, które zbieramy. To odpowiednia pora na przycinanie orzecha włoskiego.

Październik

W październiku wszędzie leżą już liście. Jeżeli nam nie przeszkadzają, to nie musimy ich ruszać. Na rabatach stworzą idealną warstwę izolacyjną przed mrozem.

Listopad

Ocieplamy rośliny wrażliwe na mróz, związujemy drzewka i krzewy delikatne na wiatr, kopczykujemy róże i inne kwiaty, grabimy trawnik, pozbywamy się ostatnich zgniłych owoców z drzew, czyścimy narzędzia na zimę.

Grudzień

Mogłoby się wydawać, że w grudniu nasz ogród powinien spać głębokim snem, jednakże nawet w tym zimowym miesiącu trzeba zajrzeć do naszych roślin. Warto sprawdzić, czy silny wiatr nie zerwał okryć z krzaków i nie rozwiązał sznurków, którymi powiązaliśmy młode drzewka.

shesha