Rośliny zimozielone

Każdy zapalony ogrodnik kocha zieleń i dąży do tego, aby jego ogród był zielony przez jak najdłuższy okres w roku. Nasuwa się pytanie: co zrobić zimą, kiedy atakuje mróz? Wiele z ulubionych kwiatów należy wykopać na czas zimy i przenieść do piwnicy, gdzie będą oczekiwać na następny sezon, rozpoczynający się dopiero na wiosnę. Niektóre drzewa powinny być zabezpieczane specjalną otuliną, by przetrwały siarczyste mrozy. Ten okres roku jest niezwykle trudny dla flory i fauny, zamieszkującej nasz zielony zakątek działki.

Co robić, jeśli ktoś chce zachować piękno ogrodu jesienią i zimą, kiedy jest to ekstremalnie trudne? Z pomocą w tym przypadku przychodzą rośliny zimozielone, czyli takie, które zachowują swój kolor pomimo bardzo trudnych warunków klimatycznych.

Warto zaznaczyć, że rośliny zimozielone także wymieniają swoje liście, jednak odbywa się to w praktycznie niezauważalny sposób na wiosnę, kiedy zostają do tego pobudzone.

Kolejną ważną rzeczą jest to, że odporność na mróz nie świadczy o tym, że rośliny te są niezniszczalne i że można je sadzić w dowolnym momencie sezonu. Powinny one mieć możliwość odpowiedniego dorośnięcia, aby wykształciły wszystkie naturalne mechanizmy mrozoodporne. Dlatego należy je sadzić nie później niż na wiosnę. W przeciwnym wypadku może okazać się, że pierwszy przedwczesny atak mrozu może je pokonać.

Umiejscowienie na działce kluczem do przetrwania zimy

Rośliny zimozielone, które posiadają liście, są szczególnie narażone na promienie słoneczne. Zimą pomimo siarczystych mrozów wieczorem i nad ranem, w południe może pojawić się bezchmurne niebo, z którego promienie słoneczne bez problemu mogą ogrzewać liście. Dlatego kluczową rolą jest odpowiednie umiejscowienie roślin liściastych, by były chronione przed promieniami słonecznymi lub po prostu okryć ich korony włókniną.

Przykłady roślin zimozielonych

Drzewa liściaste. Nie ma zbyt wielu drzew liściastych, które będą zielone całą zimę w polskich warunkach. Jednym z wyjątków może być dąb Turnera, który jest krzyżówką dębu szypułkowego z ostrolistnym.

Drzewa iglaste. Praktycznie wszystkie drzewa iglaste z wyjątkiem modrzewia, pozostają zielone przez całą zimę. Należą do nich sosna, świerk, jodła, cedr himalajski itp.

Byliny. Kwiaty są bardzo trudne w pielęgnacji, aby zachowały swoją zieleń nawet zimą. Jeśli ktoś chce spróbować, powinien zapoznać się z szałwią, lawendą i bergenią.

Krzewy liściaste. Do krzewów liściastych, które dobrze przystosowują się do warunków zimowych, należą: ostrokrzew kolczasty, trzmielina japońska, laurowiśnia iberyjska itp.

Krzewy iglaste. Tak, jak w przypadku drzew iglastych, krzewy iglaste również bez większych problemów przeżywają zimę zielone. Najpopularniejsze z nich to: kosodrzewina, jałowiec, cis itp.

shesha