Skarpy spędzają sen z powiek niejednego posiadacza działki. Wielu nabywców terenu (szczególnie na południu Polski, gdzie teren jest bardziej nierówny), staje przed wyborem – nierówna działka lub skarpy. Większość ludzi rozpoczyna prace na działce od niwelacji terenu, zazwyczaj jest to związane z budową domu. W wyniku tego powstają skarpy, które bardzo często są wysokie, brzydkie i jeśli podłoże jest na przykład łupkiem, to lubi się osuwać pod wpływem utleniania. Dodatkowym problemem staje się koszenie, które bywa prawdziwie karkołomnym zadaniem.
Z pomocą przychodzą tutaj rośliny, które mogą wyeliminować każdy z tych problemów, dodatkowo sprawiając, że skarpy staną się wizualnym atutem każdego ogrodu i działki. Dobrze zagospodarowana i zaprojektowana skarpa może stać się prawdziwym arcydziełem, które będzie podziwiane przez znajomych i sąsiadów.
Wybierając rośliny do obsadzenia skarpy, najważniejszą kwestią jest ich odpowiednie dopasowanie w zależności od ukierunkowania skarpy. Na południową i zachodnią przez większość dnia padają promienie słoneczne i powinno się dobierać te rośliny, które preferują takie warunki. Z kolei skarpa północna i wschodnia są mniej nasłonecznionymi miejscami i tutaj należy wybrać te rośliny, które bardzo dobrze poradzą sobie w cieniu i półcieniu.
Oto przykładowe rośliny, które doskonale sprawdzą się na skarpie z każdej strony
• Skarpa południowa – jałowiec płożący
• Skarpa północna – cis pospolity
• Skarpa wschodnia – berberys Thunberga
• Skarpa zachodnia – tawlina jarzębolistna
Rośliny te charakteryzują się tym, że silnie się ukorzeniają, jednocześnie utwardzając skarpę. Są także okrywowe i unemozliwiają rozprzestrzenianiu się wyjątkowo trudnych do eliminacji chwastów i innych niepożądanych roślin. Największym ich walorem jest wygląd. Zadbane potrafią przybrać piękne kształty i kolory, czyniąc skarpę jednym z najpiękniejszych miejsc, jednocześnie eliminując większość problemów związanych z posiadaniem skarpy na działce. Mając odrobinę chęci i czasu, można zamienić je w prawdziwe arcydzieła, odpowiednio komponując rośliny w zależności od warunków glebowo-wodnych i nasłonecznienia.